14. 2. 2010

Pozitíva rozchodu

Je asi jedna hodina v noci a zvoní telefón. Kamoška, ktorú som nepočula aspoň mesiac. V podstate nič nehovorí, len viete, že sa niečo stalo lebo jemne vzlyká. V prvej panike očakávate všeličo. Od úmrtia milovaného škrečka po rozchod s milovaným, ktorého mimochodom tiež volala škrečok. Áno volá presne kvôli tomu, pretože sedí na posteli, plače a nevie čo so sebou. A tu to prichádza. Vy tiež netušíte čo s ňou. Nieste pri nej, takže sa rameno ťažko ponúka. A teraz voľba. Utešovať, či hovoriť o tom, že to bolo vlastne to najlepšie čo sa jej mohlo stať?V návale prvého šoku treba utešovať. No mňa upútalo skôr niečo iné. Áno, upútalo, pretože mám rozchod tiež relatívne nedávno za sebou. Tá škála informácií, ktoré sa ku mne potom dostávali. Popri výrazoch ľútosti, smútku, nepochopenia prečo a uisťovania, že všetko je ako má byť, ma často okolie podporovalo v myšlienke, že to celé budem časom brať ako pozitívnu vec. Mimochodom, to, že je všetko presne tak, ako má byť je svätá pravda. V tej chvíli to nevidíte, no je to tak!

Po ceste do Ikea, áno, teraz tam chodím ako na klavír, ma napadlo, že by bolo zaujímavé zostaviť zoznam pozitívnych vecí na rozchode. Oslovila som preto zopár mojich priateľov a toto z toho vzišlo. Ešte dodám, že bolo oslovených 10 mužov a 10 žien. Z toho odpovedalo k veci asi 10 ľudí dohromady.

Človek by si myslel, že ženy berú rozchody emotívne. Áno, no asi len prvú etapu, potom nastupuje prudká logika. Zhodne všetky uviedli na pravom mieste, že cítili úľavu a znovu nadobudnutý pocit slobody. Ženy vidia pozitíva rozchodu v znovuzískanej slobode a možnosti samostatného rozhodovania sa, neprispôsobovania sa, neutláčania svojich potrieb a v neuveriteľnej voľnosti, z ktorej cítia radosť. Jeden z mužov k tejto téme poznamenal, že obrovskou výhodou je, že teraz určujete pravidlá hry vy. S kým sa zoznámite, kam pôjdete, s kým sa vyspíte a či večer chcete variť, alebo vôbec nie.

Ženy pokračovali nasledovne:
- máme čas si utriediť myšlienky v hlave
- cítime sa atraktívnejšie, kedže väčšina z nás po rozchode schudne
- začneme sa o seba viac starať
- viac sa zamýšľame nad tým, čo nás robí šťastnými
- zistíme, kto sú naši skutoční priatelia
- sme viac na očiach, aspoň máme pocit, že si nás každý zrazu všíma
- nič nás už viac nepúta na konkrétnom mieste
- obnovenie priateľstiev s ľuďmi, na ktorých sme vďaka vzťahu nemali čas (alebo sa s nimi náš partner odmietal stretávať)
- nemusíme objasňovať prečo ho neberieme na chatu s našimi priateľmi
- netreba si lámať hlavu, že nás doma niekto čaká a môžeme zostávať na večierkoch koľko len chceme (a s kým chceme!)
- nikto sa nefučí, že ideme do kina na romantický film, nežiarli na kolegov z práce a nemá paranoje, že po nás niekto tajne ide
- stanete sa viac sebavedomé a samostatné
- môžete minút aj polovičku výplaty na tú super kabelku a nikomu sa nemusíte spovedať prečo
- ako single a žena, ušetríte!
- nemusíme tráviť čas s jeho otravnou rodinou, ktorú vlastne vôbec nemáte radi
- uvedomíme si, ako veľmi vieme milovať a koľko sme ochotné pre vzťah obetovať (priateľov a hlavne seba samú)

Ženy odkazujú, že na rozchod sa po istej dobe budete pozerať úplne opačne. Pozitívne a rozhodne sa vraj treba vykašlať na stereotypy o partnerskom živote a pocit že do tridsiatky niečo musíte stihnúť. A hlavne, teraz je presne ten čas, kedy máte možnosť zistiť aký skutočne ste. Mimochodom objavila sa myšlienka, že teraz si konečne môžete kúpiť mačku. Vraj ich muži neznášajú : ).No a čo na to muži? Tý sa vyjadrovali o niečo skromnejšie. Možno preto, že som sa ich to pýtala ja, ako žena. Kto vie.

- ušetríte trápenia pri hľadaní darčekov na všetky tie hlúpe sviatky a výročia
- môžete si bez výčitiek svedomia pozerať suicidegirls
- môžete rozhodovať o svojom čase
- môžete sa začať oddávať nezáväznému sexu
- rozchod nás často “nakopne” k tomu, aby sme zvážili, čo sme vlastne robili dobre a čo zle a čo bude treba zmeniť pri ďalšom vzťahu
- návrat k sebe a posilnenie schopnosti rozhodovať sa
- opäť máme čas na cestovanie a viac priestoru na prácu
- môžeme spoznávať nových ľudí
- uvedomíme si, čo je láska a čo len pripútanosť

No, vyzerá to tak, že sa v podstate obe pohlavia vzdialene zhodujú, ikeď muži otvorenejšie hovorili o citoch, ženy o sexe. Z týchto výpisov to nevidieť, no väčšinou sa z jednoduchej otázky o pozitivite rozchodu stala celkom slušná diskusia na niekoľko e-mailov. Osobne by som to očakávala presne naopak.Záverom by som dodala, že byť single nieje vôbec zlé. Jasné, všetko má svoje pozitíva a negatíva. Chýbajú objatia, blízkosť, rozprávanie sa, spoločné večere a celkovo niekto. Úprimne, určite sa nájde niekto, kto všetky tieto veci vyrieši a rád/rada. Tak nevešajte hlavu keď je dnes ten Valentín, nehanbite sa, že ste single a naopak, užite si to! S kým a ako je len a len na vás : ).

Žiadne komentáre: